Bulion warzywny to podstawa większości zup i kremów ale także sosów i dań jednogarnkowych. Dziś u mnie przepis na wywar warzywny tylko z naturalnych składników bez zbędnych dodatków, wzmacniaczy smaku, sztucznych kostek bulionowych wypełnionych glutaminianem sodu i solą.
Bulion warzywny pełen naturalnych składników
Jakiś czas temu poczyniłam wpis o tym jak ugotować najlepszy rosół mięsny. Teraz przyszedł czas na przepis na perfekcyjny bulion warzywny. Bez zbędnych dodatków, wzmacniaczy smaku, sztucznych kostek bulionowych wypełnionych glutaminianem sodu i solą. Bulion według mojego przepisu jest przygotowywany tylko z naturalnych składników. W mojej kuchni taki bulion to podstawa większości zup i kremów ale także sosów i dań jednogarnkowych.
Dobra wiadomość jest taka, że przepis na bulion jest super prosty a przygotowanie go zamie Ci tylko kilka minut i masz pełną kontrolę nad tym co znajdzie się w Twoim garnku. Dodatkowo bulion warzywny można przechowywać w zamkniętym na gorąco słoiku do kilku dni w lodówce a w pojemnikach w zamrażalniku nawet do kilku tygodni. Dzięki temu masz domowy bulion zawsze pod ręką i przygotowujesz nową porcję dopiero jak zaczną kończyć się Twoje zapasy.
Jak przygotować najlepszy bulion warzywny?
Jeśli szukasz receptury, krok po kroku, jak ugotować dobry bulion z warzyw to świetnie, bo tutaj znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz!
Najważniejsze są warzywa
Przede wszystkim wszystkie warzywa muszą być zdrowe, jędrne i świeże. Tylko z takich uzyskamy najwięcej smaku i aromatu. Należy je dokładnie wyszorować, osuszyć i pociąć w niewielkie kawałki aby zwiększyć powierzchnię, w której warzywa stykają się z wodą. Dzięki temu wydobędzie się z nich najwięcej smaku. Jednak kawałki nie mogą być za małe, gdyż wtedy podczas gotowania nasze warzywa rozpadną się i powstanie zawiesisty mus warzywny. Kostka, lub plasterki o szerokości 2 centymetrów będą w sam raz. Warzywa należy delikatnie przesmażyć albo upiec w piekarniku, dzięki temu wydobędzie się z nich naturalna słodycz oraz bardziej złożony smak.
Gotowanie na wolnym ogniu
Każdy smak uwalnia się z warzyw w innej temperaturze a zatem gotowanie, należy rozpocząć od zimnej wody, dzięki temu z warzyw uwolni się więcej aromatu. Bulion warzywny należy gotować na bardzo wolnym ogniu, na granicy gotowania, czyli jak zmniejszymy nieco temperaturę pod garnkiem to wywar przestanie się gotować. Jeśli będzie się mocno bulgotał to utracimy niektóre delikatne aromaty. Wywaru nie należy mieszać, ponieważ powoduje to rozpadanie się warzyw i nasz bulion przestanie być klarowny. Bulion należy gotować około półtorej godziny. Dłuższe gotowanie sprawi, że bulion utraci swój smak i aromat.
Po ugotowaniu przecedzamy wywar przez sitko z drobnym oczkiem a jeśli chcemy, żeby był on bardzo klarowny na spodzie sitka układamy złożoną gazę, tetrę lub chustę serowarską i odciskamy płyn z warzyw.
Przechowywanie wywaru z warzyw
Jeśli nie planujemy zużyć od razu całego bulionu warzywnego możemy go przechować na dwa sposoby. Pierwszy sposób to podgrzanie bulionu i zamknięcie go na gorąco we wcześniej wyparzonych słoikach, które odstawiamy na pokrywce i po wystygnięciu przechowujemy do ok. 2 tygodni w lodówce. Drugi natomiast to podzielenie wywaru do pojemników i po ostygnięciu zamrożenie. Można go również zamrozić w formie na muffiny albo w pojemnikach na lód a potem wyjąć zamrożone kostki i przechowywać w woreczku w zamrażalniku do miesiąca.
Bulion warzywny
Składniki
- 2 duże, żółte cebule
- 3 średnie marchewki
- 1/2 selera korzeniowego
- 4 łodygi selera naciowego
- 2 korzenie pietruszki
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 4 ząbki czosnku
- 2 pomidory malinowe w całości
- 5-6 gałązek natki pietruszki
- 2 gałązki świeżego lubczyku lub 1 łyżeczka suszonego
- 2 gałązki świeżego tymianku lub 1 łyżeczka suszonego
- 1/4 łyżeczki kurkumy
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 2 owoce jałowca (opcjonalnie)
- 2,5 litra zimnej wody
- 1 łyżka sosu tamari (opcjonalnie)
- 1 łyżka sosu ostrygowego (opcjonalnie)
- 1/2 łyżeczki soli himalajskiej lub morskiej
Przygotwanie
Cebulę, marchew, seler naciowy, korzeniowy oraz korzeń pietruszki kroję w 2 centymetrowe plasterki lub kostkę.
W dużym garnku, który potem posłuży mi do gotowania wywaru, rozgrzewam oliwę z oliwek i podsmażam cebulę, marchewkę, seler oraz pietruszkę na średnim ogniu aż cebulka zacznie się rumienić (w razie potrzeby dodaję więcej oliwy lub łyżkę wody).
Dodaję czosnek i podsmażam jeszcze około 1 minutę.
Dodaję pozostałe składniki oprócz sosu tamari, ostrygowego i soli.
Zalewam wszystko wodą i gotuję na średnim ogniu aż woda będzie prawie wrząca, zmniejszam ogień i gotuję na granicy gotowania przez godzinę.
Po tym czasie dodaję sos tamari, ostrygowy, sól i gotuję jeszcze przez około 20-30 minut.
Studzę wywar i odcedzam go na sitku z małymi oczkami lub wyciskam przez gazę lub tetrową tkaninę.
Zużywam od razu lub zamykam na gorąco w słoikach i po wystudzeniu przechowuję w lodówce albo studzę, przelewam do pojemników i zamrażam.
Bulion używam jako podstawę do zup, kremów i sosów wegańskich i wegetariańskich.
Smacznego!
KORZYSTASZ Z PRZEPISU? POCHWAL SIĘ!
Oznacz mnie na zdjęciu tagiem @myfoodtherapypl
Z przyjemnością zajrzę do Twojej kuchni i udostępnię Twój post!
[…] domowy bulion warzywny lub rosół […]