Bez jajek/ Dania obiadowe/ Danie mięsne/ Dodatki/ Kolacja/ Przepisy/ Zupy

Domowy rosół

Rosół to zupa, której przygotowanie dla niektórych może kojarzyć się z wejściem w posiadanie wiedzy tajemnej i nic dziwnego bo do rosołu należy podchodzić z należytym szacunkiem i cierpliwością. :) Nie warto jednak się zniechęcać bo wystarczy znać tylko kilka podstawowych zasad i gotowanie rosołu okaże się banalnie proste.

Rosół pyszny i aromatyczny, wywar mięsno - warzywny, bulion drobiowo - wołowy

Jak się zabrać za rosół? Kilka prostych zasad.

Rosół to potrawa z wybitnie długą tradycją i  przekazywaną z pokolenia na pokolenie recepturą. Jak to zwykle w przypadku takich dań bywa, każdy ma swój sposób na jej przygotowanie. Do gotowania rosołu trzeba podejść z entuzjazmem i optymizmem a kierując się poniższymi zasadami i przepisem na pewno odniesiemy sukces.

Jakie mięso do rosołu wybrać?

Im bardziej różnorodne mięso tym lepszy smak rosołu. Do przygotowania mieszanego rosołu najlepiej użyć drobiu i wołowiny. Ja używam zawsze 3-4 różne rodzaje mięs. Zazwyczaj podstawą jest indyk, królik, kaczka, kawałek wołowiny i dodatkowo kurze łapki, ze względu na fakt, że są bogate w dobrze przyswajalny wapń i kolagen. Świetna na rosół jest też wiejska kura, jeżeli mamy do takiej dostęp. Można też poeksperymentować z innym rodzajem drobiu, na przykład perliczką czy też przepiórką a zamiast wołowiny użyć cielęcinę.
Jak już wybierzemy, na jakim mięsie chcemy przygotować swój rosół, należy je umyć. Najlepiej w ciepłej wodzie, nie za zimnej i nie za gorącej. Dzięki temu pozbędziemy się zabrudzeń, które ciepła woda usunie wraz z tłustą warstwą z powierzchni mięsa. Należy to zrobić szybko i zdecydowanie aby nie moczyć za długo mięsa w wodzie.

Jak gotować rosół?

Po umyciu mięsa możemy przejść do gotowania. I tu bardzo ważna zasada, mięso gotujemy, zaczynając od zimnej wody. W ten sposób nasz wywar będzie bardziej esencjonalny i aromatyczny. Dlaczego nie warto wkładać mięsa do wrzątku? Ponieważ gorąca woda powoduje denaturację białek, czyli po prostu je ścina tworząc na powierzchni mięsa zwartą barierę i cały smak mięsa zamiast przejść do rosołu pozostanie w środku. Dodatkowo gotowanie mięsa poczynając od zimnej wody pozwoli na to, aby niektóre białka rozpuściły się w wodzie, zanim zetną się pod wpływem temperatury i dzięki temu unikniemy nieapetycznego, mętnego rosołu.

Pamiętaj! Rosół lubi gotować się na wolnym ogniu!

Kiedy przechodzimy już do samego aktu gotowania rosołu to warto pamiętać, że należy to robić na bardzo małym ogniu. Najlepiej na granicy gotowania, czyli palnik powinien być tak ustawiony, że jak odrobinę zmniejszymy temperaturę  to wywar przestanie się gotować. Ma puszczać delikatne bąbelki i nie może wrzeć. Jeśli przegotujemy rosół w zbyt wysokiej temperaturze to straci on swoją klarowność. Powolne gotowanie to podstawowy warunek pozwalający na uzyskanie przejrzystego rosołu.
Na początku gotowania z mięsa na powierzchnię rosołu będzie wydobywała się szara piana, to tak zwane szumowiny. Jest to jak najbardziej normalne. Jest to tłuszcz i denaturowane białka, które ścięły się pod wpływem wysokiej temperatury. Należy je zdjąć z powierzchni, najłatwiej to zrobić łyżką cedzakową, tak zwaną szumówką lub po prostu sitkiem.

Jak długo gotować rosół?

Czas gotowania rosołu nie może być ani za długi ani za krótki. Zbyt krótkie gotowanie nie wydobędzie wszystkich smaków z jego składników, ale tak samo rosół zbyt długo gotowany również pozbawiony będzie smaku. Ja ze składników z poniższego przepisu gotuję rosół około 3 godziny.

Przyprawianie rosołu

Aby rosół był bardziej aromatyczny większość przyprawy dodajemy na początku gotowania jednak bez soli. Wywar należy gotować w nieposolonej wodzie a sól dodać do smaku dopiero pod koniec gotowania. Osolona woda będzie uniemożliwiała wydobycie smaku z mięsa do rosołu.

Kiedy dodać warzywa?

Warzywa są w swojej strukturze zdecydowanie delikatniejsze niż mięso i łatwiej wydobyć z nich smak. Dlatego nie muszą się gotować tak długo i można je dodać w połowie czasu gotowania rosołu. Nie należy też przesadzać z ich ilością, ponieważ każde warzywo dodane do rosołu modyfikuje jego smak i wygląd. Marchewka dodaje pomarańczowej barwy i nadaje słodki smak, pietruszka i seler dodają korzennego i lekko goryczkowatego posmaku, por i cebula nadają wywarowi pikantności.

Jak przechowywać rosół?

Całe szczęście nie musimy jeść rosołu na jeden raz. Dlatego ja gorący rosół przelewam do wyparzonych wcześniej słoików, które solidnie zakręcone odstawiam wieczkiem do dołu aby zamknęły się na gorąco. Tak przygotowane słoiki po wystudzeniu przechowuję w lodówce maksymalnie do 2 tygodni. Nabierze on galaretowatej konsystencji, która po podgrzaniu wróci do swojego pierwotnego, płynnego stanu.

Stosując powyższe zasady nie musimy się obawiać, że coś nam nie wyjdzie podczas gotowania rosołu. Na pewno będzie pyszny i esencjonalny. Taki rosół można jeść jako osobne danie lub użyć jako podstawę do innych dań wymagających dodania bulionu. Na rosole przyrządzisz prawie każdą zupę, a także pyszny sos, na przykład taki jak ten w przepisie na pierś z kurczaka w sosie kokosowym Warto też pić ciepły rosół w czasie kiedy czujemy, że dopada nas jakaś infekcja, ponieważ jak wiadomo rosół to zupa mocy i świetnie wspomaga organizm w stanach obniżonej odporności.

Domowy rosół

Porcje: 3l
Czas przygotowania: 3h

Składniki

  • ok. 1 kg mięsa (u mnie szyja i noga z indyka, skrzydełko z kaczki i korpus z kaczki lub królika, 150g wołowiny, 5 kurzych nóżek)
  • 3,5l wody
  • 2-3 gałązki tymianku lub 1/2 łyżeczki suszonego
  • 1/4 łyżeczki kurkumy
  • 1/2 łyżeczki kminu rzymskiego
  • 4 ziela angielskie
  • 2 liście laurowe
  • 1/2 łyżeczki ziarenek niezmielonego pieprzu, czarnego lub kolorowego
  • 2 marchewki
  • 3 pietruszki korzeniowe
  • 2 łodygi selera naciowego
  • 1/2 małego selera korzeniowego
  • 1 żółta cebula
  • 15 cm pora
  • 4 ząbki czosnku
  • 2,5cm imbiru
  • szczypta pieprzu cayenne
  • 4-5 gałązek lubczyku
  • 1/2 łyżeczki soli himalajskiej lub morskiej

Przygotwanie

1

Mięso myję dokładnie w ciepłej wodzie.

2

Do 5 litrowego garnka wkładam mięso, zalewam 3,5l zimnej wody i gotuję na średnim ogniu aż woda zacznie wrzeć.

3

Po zagotowaniu zmniejszam temperaturę pod garnkiem, tak, żeby nie przestało się gotować ale żeby woda w garnku nie wrzała. Mają być widoczne tylko małe bąbelki (na kuchence indukcyjnej w skali do 1-9 na 4).

4

Usuwam szumowinę, która zebrała się na powierzchni. Czynność powtarzam przez ok. 5 -10 minut, aż nie będzie więcej szumków.

5

Dodaję tymianek, kurkumę, kmin rzymski, ziele angielskie, liście laurowe i gotuję wywar 1,5 godziny bez przykrycia.

6

Wszystkie warzywa dokładnie myję.

7

Marchewkę i pietruszkę obieram i kroję mniejsze kawałki, około 4 cm.

8

Seler naciowy kroję na mniejsze kawałki, około 4 cm.

9

Seler korzeniowy obieram i kroję na mniejsze kawałki.

10

Cebulę oczyszczam z wąsów, ale zostawiam ją w skorupce.

11

Czosnek zostawiam w skorupkach.

12

Imbir kroję na 2-3 części.

13

Po 1,5 godziny gotowania wywaru dodaję warzywa po kawałku, tak aby nie przestał się gotować, można trochę zwiększyć temperaturę na czas dodawania warzyw a następnie znowu ją zmniejszyć.

14

Dodaję pieprz cayenne oraz gałązki lubczyku i gotuję bez przykrycia przez 1 godzinę i 15 minut na małym ogniu.

15

Po tym czasie dodaję sól i gotuję jeszcze 15 minut na małym ogniu.

16

Po ugotowaniu przecedzam rosół przez sitko.

17

Doprawiam do smaku solą i pieprzem jeśli jest taka potrzeba.

18

Gorący rosół przelewam do słoików i zamykam na gorąco, stawiając słoiki wieczkiem do dołu.

19

Wystudzony rosół można przechowywać do 2 tygodni w lodówce.

20

Smacznego!

Dodatkowe informacje

Mięso można zużyć do pasztetu a z warzyw przygotować sałatkę z jajkiem.


KORZYSTASZ Z PRZEPISU? POCHWAL SIĘ!

Oznacz mnie na zdjęciu tagiem @myfoodtherapypl
Z przyjemnością zajrzę do Twojej kuchni i udostępnię Twój post!


UDOSTĘPNIJ!


OBSERWUJ!


Sprawdź inne przepisy:

Zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy najwyżej oceniany
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

[…] czas temu poczyniłam wpis o tym jak ugotować najlepszy rosół mięsny. Teraz przyszedł czas na przepis na perfekcyjny bulion warzywny. Bez zbędnych dodatków, […]

[…] domowy bulion warzywny lub rosół […]

[…] z tymianku i kwiatów czarnego bzu,  chleb gryczany posmarowany awokado z plasterkami czosnku, domowy rosół, bardzo duża ilość ciepłej wody z cytryną czy właśnie herbata z imbiru, przypraw korzennych […]

3
0
Masz pytania, chcesz coś doprecyzować, podzielić się własnymi przemyśleniami albo recenzją? Skomentuj!x
Udostępnij
Przypnij1